مقابله با کروناویروس در دوران بارداری و شیردهی

سه شنبه, 05 فروردين 1399 13:40

هنوز شواهد کافی مبنی بر انتقال ویروس در دوران بارداری از مادر به جنین یا تأثیر بالقوه این بیماری بر روی کودک وجود ندارد. این موضوع در حال حاضر در دست بررسی است.زنان باردار به علت تغییراتی که در بدن خود تجربه می کنند، ممکن است خطر برخی از عفونت ها در آنها افزایش یابد . با وجود ویروس های از همان خانواده COVID-19 و سایر عفونت های تنفسی ویروسی مانند آنفولانزا ، زنان از خطر ابتلا به بیماری شدید تری برخوردار بودند.

 

 به همین منظور زنان باردار بایستی موارد احتیاطی لازم برای محافظت از خود در برابر این ویروس را به عمل بیاورند و چنانچه علائمی مانند تب، سرفه یا تنگی نفس در خود مشاهده کردند، سریعاً به پزشک مراجعه کنند. تا اکنون تعدادی از خانم های باردار در کشور موفق به زایمان شده اند.

پیشگیری از ابتلا به COVID-19 در دوران بارداری

زنان باردار برای جلوگیری از ابتلا به عفونت باید همان کارهایی را انجام دهند که عامه مردم انجام می دهند. با انجام این اقدامات می توانید به جلوگیری از انتشار COVID-19 کمک کنید:

  • سرفه خود را بپوشانید (استفاده از آرنج تکنیک خوبی است)
  • از افرادی که مریض هستند دوری کنید
  • دستان خود را اغلب با استفاده از صابون و آب یا ضدعفونی کننده دست الکل تمیز کنید
  • تا حد امکان از حضور در احتماع و مکان های شلوغ اجتناب کنید

پیشگیری از انتشار کروناویروس در دوران شیردهی

تمام مادران در مناطق آلوده و پرخطر که علائمی چون تب، سرفه یا تنگی نفس دارند، بایستی هر چه سریع‌ تر به پزشک مراجعه کنند. با توجه به مزایای تغذیه با شیر مادر و همچنین نقش کمرنگ شیر مادر در انتقال ویروس‌ های تنفسی، می‌ توانند شیردهی را ادامه دهند، مشروط بر این که به هنگام در آغوش گرفتن و نزدیک بودن به کودک (ازجمله هنگام شیردهی) ماسک بزنند، دست ها را قبل و بعد تماس با کودک بشویند و سطوح آلوده را تمیز و ضدعفونی کنند. اگر مادر به شدت بیمار باشد، بایستی وی را به دوشیدن شیر تشویق کرد که در تمامی این مراحل نیز همان روش ‌های جلوگیری از عفونت فوق‌ الذکر را می بایست رعایت نماید.