×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 263
مصدومیت ها

مصدومیت ها

سوختگی یکی از آسیب های شایع در کشور ما به شمار می رود. به طوری که آمار سالانه سوحتگی در ایران ۸ برابر آمار متوسط جهانی است. بر این اساس سالانه ۳۰ هزار نفر در کشور دچار سوختگی‌های شدید منجر به بستری می‌شوند که متاسفانه ده درصد از این افراد،به دلیل سوختگی و عوارض ناشی از آن جان خود را از دست می دهند.  این مطلب یه شما کمک می کند تا با انواع سوختگی ها و اقدامات اولیه لازم برای رسیدگی به هر یک از انواع سوختگی آشنا شوید
استخوانها اسکلت و چارچوب اصلی بدن ما را شکل می دهند. همچنین با ایجاد محفظه های ویژه مثل جمجمه ، قفسه سینه و لگن از ارگانهای حیاتی بدن مثل مغز ، قلب و ریه ها محافظت می کنند. به علاوه استخوانها به عنوان محل اتصال عضلات موجب می شوند تا فرد بتواند وضعیت های گوناگون مثل خوابیدن ، نشستن ، راه رفتن را تجربه نماید. وارد آمدن فشار بیش از حد به استخوانها باعث تغییر شکل آنها شده، حالتی بروز می کند که به آن شکستگی می گوییم.  
  ۷ تا ۸ درصد وزن بدن را خون تشکیل می‌دهد. بر این اساس در رگهای یک انسان بالغ، به‌ طور متوسط ۵ لیتر خون جریان دارد. خون با چرخش در بدن، اکسیژن و مواد غذایی را به تمامی سلولها می رساند و مواد دفعی و زاید را از آنها دور می کند. در خونریزی های شدید که فرد خون زیادی از دست می دهد، کاهش حجم خون می تواند زندگی فرد را به خطر بیندازد. در این مطلب با انواع خونریزی ها و راه های مقابله و کنترل آنها آشنا خواهید شد.